Microorganisms

Gastrointestinal flora, or gut flora, refers to all the microorganisms that inhabit the intestines of humans and animals. This dynamic and complex bacterial ecosystem has several important tasks as the gut flora influences digestion, the immune system, produces nutrients and neurotransmitters and represents a central element of health.

NEW: Gut Health – High Diversity

Our new premium blends are available in 4 varieties: Flora Ultra 72 offers maximum variety with 72 coordinated bacterial strains with biotin and vitamin B3. It is also available as a 2-month supply or with 25 of the most important lactic acid and bifidobacteria with (Flora Essentials 25) and without bioactive B vitamins (Flora Daily 25). Each is combined with high-quality fibres as a food source for the microorganisms and encapsulated in gastric acid–resistant capsules (DRcaps®).

  1. New
    Flora Ultra 72 Capsules

    72 Strains | 25 Billion CFU

    Flora
    Ultra 72
    maximum diversity
    €26.90
    30 capsules
    €1,149.57 / 1kg
  2. New
    Flora Ultra 72 Capsules

    72 Strains | 25 Billion CFU

    Flora
    Ultra 72
    maximum diversity
    €46.90
    60 capsules
    €1,002.14 / 1kg
  3. New
    Flora Essentials 25 Capsules

    25 Strains | 20 Billion CFU

    Flora
    Essentials 25
    plus B vitamins & fibre
    €24.90
    90 capsules
    €428.57 / 1kg
  4. New
    Flora Daily 25 Capsules

    25 Strains | 10 Billion CFU

    Flora
    Daily 25
    plus fibre
    €24.90
    180 capsules
    €383.67 / 1kg

Gut Health

Our premium blends are available in several varieties: Flora Essentials 7 with 7 kefir strains plus the enzyme complex DigeZyme®; Flora Essentials 23+ with 23 tested bacterial strains plus a bioactive B complex; Flora Essentials 30 with 30 gut culture strains; and Flora Essentials HIT with 14 strains specifically for histamine-sensitive individuals. Each formula contains high-quality fibre as a food source for the microorganisms and is encapsulated in gastric acid–resistant capsules (DRcaps®).

  1. 31334-en_GB

    7 Strains | 10 Billion CFU

    Flora
    Essentials 7
    plus Sunfiber® & DigeZyme®
    €29.90
    60 capsules
    €657.14 / 1kg
  2. Flora Essentials Plus

    23 Strains | 20 Billion CFU

    Flora
    Essentials 23+
    plus B vitamins & fibre
    €24.90
    90 capsules
    €347.77 / 1kg
  3. Flora Essentials 30

    30 Strains | 20 Billion CFU

    Flora
    Essentials 30
    plus Sunfiber® & resistant dextrin
    €26.90
    60 capsules
    €845.91 / 1kg
  4. Flora Essentials 14 HIT Sensitive

    14 Strains | 10 Billion CFU

    Flora
    Essentials HIT
    plus Sunfiber®
    €24.90
    90 capsules
    €957.69 / 1kg

Intestinal Mucosa

Special bacterial strain Lactiplantibacillus plantarum plus vitamin A and biotin for the maintenance of normal mucous membranes. Gastric acid-resistant capsules (DRcaps®), vegan, non-GMO.

  1. Flora Mucosa LP299v®

    10 Billion CFUs

    Flora Mucosa
    LP299V®
    + vitamin A & biotin
    €21.90
    60 capsules
    €663.64 / 1kg
  2. -5%
    Flora Mucosa LP299v®

    Bundle

    Flora Mucosa
    LP299V®
    + vitamin A & biotin
    €41.61 €43.80
    2x60 capsules
    €630.46 / 1kg

Stomach & Helicobacter Pylori

This formula contains the patented and inactivated Lactobacillus reuteri strain DSM17648 as the scientifically-proven premium active ingredient Pylopass®. This medicinal product is intended for for the dietary management of Helicobacter pylori infections. The formula also contains vitamin B12 as the MH3A®-D formula, which has been specially optimised in cell tests for its effect on intestinal epithelial cells. Exceptionally resistant to stomach acid, effective binding and excretion of H. pylori.

  1. Limosilactobacillus reuteri Pylopass

    Patented Special Strain

    Limosilactobacillus
    Reuteri Pylopass®
    plus B12 MH3A-D®
    €21.90
    60 capsules
    €1,158.73 / 1kg
  2. -5%
    Limosilactobacillus reuteri Pylopass

    Bundle

    Limosilactobacillus
    Reuteri Pylopass®
    plus B12 MH3A-D®
    €41.61 €43.80
    2x60 capsules
    €1,100.79 / 1kg

For Her

Flora For Her comprises 6 special Lactobacillus strains and fibre as well as D-biotin to maintain normal mucous membranes, all encapsulated in gastric acid–resistant capsules (DRcaps®). Our raw, organic Sunvita® EM fermented drinks each contain effective microorganisms and phytochemicals selected specifically for women.

  1. Flora For Her

    6 Billion CFUs

    Flora
    For Her
    with biotin & fibre
    €22.90
    60 capsules
    €665.70 / 1kg
  2. Sunvita EM Ferment For Her

    16 Bacterial Strains

    Sunvita®
    EM Ferment
    For Her
    organic & raw
    €26.90
    500 ml
    €53.80 / 1l
  3. Sunvita EM Ferment Her Meno

    24 Bacterial Strains

    Sunvita®
    EM Ferment
    Her Meno
    organic & raw
    €26.90
    500 ml
    €53.80 / 1l

Beauty & Skin

Each product contains selected, patented bacterial strains plus important vitamins and trace elements to maintain healthy skin and a radiant complexion. Encapsulated in gastro-resistant capsules (DRcaps®), vegan, lactose-free, non-GMO.

  1. Flora Beautiful Ageing

    12 Billion CFU

    Flora
    Beautiful Ageing
    vitamin C, B3, biotin & zinc
    €26.90
    60 capsules
    €736.99 / 1kg
  2. -5%
    Flora Beautiful Ageing

    Bundle

    Flora
    Beautiful Ageing
    vitamin C, B3, biotin & zinc
    €51.11 €53.80
    2x60 capsules
    €700.14 / 1kg
  3. Flora Skin Clear

    3 Billion CFUs

    Flora
    Skin Clear
    with biotin, zinc & vitamin C
    €24.90
    120 capsules
    €852.74 / 1kg
  4. Flora Pso-Skin
    Back in stock soon

    1 Billion CFUs

    Flora
    Pso-Skin
    with biotin
    €24.90
    60 capsules
    €1,245.00 / 1kg
  5. -5%
    Flora Pso-Skin
    Back in stock soon

    Bundle

    Flora
    Pso-Skin
    with biotin
    €47.31 €49.80
    2x60 capsules
    €1,182.75 / 1kg
  6. Flora Ato-Skin
    Back in stock soon

    1 Billion CFUs

    Flora
    Ato-Skin
    with biotin
    €24.90
    60 capsules
    €1,245.00 / 1kg
  7. -5%
    Flora Ato-Skin
    Back in stock soon

    Bundle

    Flora
    Ato-Skin
    with biotin
    €47.31 €49.80
    2x60 capsules
    €1,182.75 / 1kg
  8. Flora Skin Guard
    Back in stock soon

    3 Billion CFU

    Flora
    Skin Guard
    with biotin
    €19.90
    60 capsules
    €1,058.51 / 1kg

Travel

Saccharomyces boulardii with a full 5 billion CFUs (colony forming units) per capsule. Bioactive yeast strain, stable, vegan and from non-GMO cultivation.

  1. Saccharomyces boulardii Capsules

    5 Billion CFUs

    Saccharomyces
    boulardii
    Capsules
    vegan
    €16.90
    60 capsules
    €518.41 / 1kg
  2. -5%
    Saccharomyces boulardii Capsules

    Bundle

    Saccharomyces
    boulardii
    Capsules
    vegan
    €32.11 €33.80
    2x60 capsules
    €492.49 / 1kg

Immune Defence

This formula includes the selected bacterial strains Lactobacillus plantarum LP28 and Lactobacillus rhamnosus LRH11 and is buffered with fibre and vitamin C for normal immune system function. Encapsulated in gastro-resistant capsules (DRcaps®), vegan, lactose-free, non-GMO.

  1. Flora Immune Defence

    10 Billion CFUs

    Flora
    Immune Defence
    vitamin C & fibre
    €19.90
    60 capsules
    €1,052.91 / 1kg
  2. -5%
    Flora Immune Defence

    Bundle

    Flora
    Immune Defence
    vitamin C & fibre
    €37.81 €39.80
    2x60 capsules
    €1,000.27 / 1kg

Respiratory Tract

Heat-inactivated, enteric-coated Lactobacillus kefiranofaciens M1 obtained from Mongolian milk and buffered with fibre and vitamin C for normal immune system function. Encapsulated in carrageenan-free capsules made from plant-based cellulose (HPMC), lactose-free, non-GMO.

  1. Kefir M1 Allergy Immune

    10 Billion CFUs

    Kefir M1
    Allergy Immune
    with vitamin C & fibre
    €16.90
    60 capsules
    €559.60 / 1kg
  2. -5%
    Kefir M1 Allergy Immune

    Bundle

    Kefir M1
    Allergy Immune
    with vitamin C & fibre
    €32.11 €33.80
    2x60 capsules
    €531.62 / 1kg

Sport Performance & Protect

Patented bacterial strain Lactobacillus plantarum TWK10®️ Sport, with fibre and vitamins B6, B9 and B12 for normal energy metabolism, to reduce tiredness and fatigue and for normal function of the immune system. Encapsulated in carrageenan-free capsules made from plant-based cellulose (HPMC), vegan, lactose-free, non-GMO.

  1. TWK10 Sport

    30 Billion CFUs

    Kimchi TWK10®️
    Sport
    with B vitamins & fibre
    €24.90
    60 capsules
    €1,270.41 / 1kg
  2. -5%
    TWK10 Sport

    30 Billion CFUs

    Kimchi TWK10®️
    Sport
    with B vitamins & fibre
    €47.31 €49.80
    2x60 capsules
    €1,206.89 / 1kg

Cardio

This formula contains the patented bacterial strain Lactobacillus plantarum LP LDL® plus fibre and vitamin B1 for normal heart function. Encapsulated in gastro-resistant capsules (DRcaps®), vegan, lactose-free, non-GMO.

  1. Flora cardio

    4 Billion CFU

    Cardio
    LDL
    vitamin B1 & fibre
    €21.90
    60 capsules
    €695.24 / 1kg
  2. -5%
    Flora Cardio

    4 Billion CFU

    Cardio
    LDL
    vitamin B1 & fibre
    €41.61 €43.80
    2x60 capsules
    €660.48 / 1kg

Blood Sugar & Metabolism

Special bacterial strain, Bifidobacterium animalis subsp. lactis, plus zinc and chromium for normal metabolism of fats and carbohydrates as well as normal blood sugar levels. Gastric acid-resistant capsules (DRcaps®), vegan, non-GMO.

  1. 32021-en_GB

    10 Billion CFUs

    Metabolic Cect8145
    With Zinc and Chromium
    €29.90
    30 capsules
    €2,006.71 / 1kg
  2. -5%
    Metabolic Cect8145

    Bundle

    Metabolic Cect8145
    With Zinc and Chromium
    €56.81 €59.80
    2 x 30 capsules
    €1,906.38 / 1kg

Brain & Memory

This formula contains 8 special bacterial strains with fibre and vitamins B3 + B5 for the maintenance of healthy nervous system function and normal mental performance. Encapsulated in gastro-resistant capsules (DRcaps®), vegan, lactose-free, non-GMO.

  1. Flora Brain & Memory

    10 Billion CFUs

    Flora
    Brain & Memory
    with B vitamins & fibre
    €24.90
    60 capsules
    €1,518.29 / 1kg
  2. -5%
    Flora Brain & Memory

    10 Billion CFUs

    Flora
    Brain & Memory
    with B vitamins & fibre
    €47.31 €49.80
    2x60 capsules
    €1,442.38 / 1kg

Nerves & Psyche

This formula contains the patented strain Lactobacillus paracasei Lpc-37® plus vitamin B1 + B5 to support the nerves and psyche. Encapsulated in gastro-resistant capsules (DRcaps®), vegan, non-GMO.

  1. Calm Lpc-37

    Inner Peace

    Calm Lpc-37®
    plus vitamin B1 & B5
    €28.90
    60 capsules
    €1,235.04 / 1kg
  2. -5%
    Calm Lpc-37

    Bundle

    Calm Lpc-37®
    plus vitamin B1 & B5
    €54.91 €57.80
    2x60 capsules
    €1,173.29 / 1kg

EM Microorganisms

The original, certified organic Sunvita® EM Ferment is a unique fermented enzyme drink with up to 35 effective microorganisms, grown together as a living, symbiotic culture. The formula is based on Yoshi en® Pu-Erh tea, energised water, grape seed flour and reishi and further refined with up to 52 phytochemicals and functional mushrooms. Vegan, non-GMO, lactose-free. Ideal for daily use.

  1. Sunvita EM Ferment Sensitive

    35 Bacterial Strains

    Sunvita®
    EM Ferment
    Sensitive
    organic & raw
    €22.90
    500 ml
    €45.80 / 1l
  2. -5%
    Sunvita EM Ferment Sensitive

    Bundle

    Sunvita®
    EM Ferment
    Sensitive
    organic & raw
    €43.51 €45.80
    2x500ml
    €43.51 / 1l
  3. Sunvita EM Ferment Spectrum Forte

    35 Bacterial Strains

    Sunvita®
    EM Ferment
    Spectrum Forte
    organic & raw
    €28.90
    500 ml
    €57.80 / 1l
  4. -5%
    Sunvita EM Ferment Spectrum Forte

    Bundle

    Sunvita®
    EM Ferment
    Spectrum Forte
    organic & raw
    €54.91 €57.80
    2x500ml
    €54.91 / 1l
  5. Sunvita EM Ferment Bitter Complex

    16 Bacterial Strains

    Sunvita®
    EM Ferment
    Bitter Complex
    organic & raw
    €26.90
    500 ml
    €53.80 / 1l
  6. -5%
    Sunvita EM Ferment Bitter Complex

    Bundle

    Sunvita®
    EM Ferment
    Bitter Complex
    organic & raw
    €51.11 €53.80
    2x500ml
    €51.11 / 1l
  7. Sunvita EM Ferment For Her

    16 Bacterial Strains

    Sunvita®
    EM Ferment
    For Her
    organic & raw
    €26.90
    500 ml
    €53.80 / 1l
  8. Sunvita EM Ferment Her Meno

    24 Bacterial Strains

    Sunvita®
    EM Ferment
    Her Meno
    organic & raw
    €26.90
    500 ml
    €53.80 / 1l

Gummies

Our vegan gummies contain beneficial bacterial cultures such as Bacillus subtilis and Lactobacillus plantarum. They are made from valuable fructo-oligosaccharides (FOS) or from fruit juice concentrates and fruit purées and offer an intense, fruity flavour – completely free from artificial sweeteners, colourings or flavourings and no added sugar.

  1. Flora Gummies

    Strawberry-Orange

    Flora
    Gummies
    B. subtilis & L. plantarum
    €14.90
    50 gummies
    €99.33 / 1kg
  2. -5%
    Flora Gummies

    Bundle

    Flora
    Gummies
    B. subtilis & L. plantarum
    €28.31 €29.80
    2x50 gummies
    €94.37 / 1kg
  3. Bacillus subtilis Berry Gummies

    Red Berries

    Bacillus subtilis
    Berry Gummies
    1 billion CFU
    €10.90
    60 gummies
    €72.67 / 1kg
  4. -5%
    Bacillus subtilis Berry Gummies

    Bundle

    Bacillus subtilis
    Berry Gummies
    1 billion CFU
    €20.71 €21.80
    2x60 gummies
    €69.03 / 1kg