VITAMINS | MINERALS

Vitamins, minerals and trace elements are essential for countless metabolic processes in the body. Since our body cannot produce all of these substances itself, we depend on food and food supplements for an optimal supply. A balanced intake of nutrients can contribute significantly to maintaining a healthy body.

VITAMINS

The word "vitamin" is derived from the Latin "vita," meaning life, and "amin," meaning nitrogenous, as it was initially thought that all vitamins contain a nitrogen component. Although it is now known that not all vitamins contain nitrogen, the original name has been retained. These complex molecules play numerous vital roles in metabolism.

  1. New
    Vegan Vit D3 + K2 MK-7 5000 IU + 200g Liposomal Spray
    Back in stock soon

    Sublingual

    Vitamin D3 + K2
    5000 IU + 200µg
    Liposomal Spray
    Vegan
    liposomal spray
    €24.90
    28.8ml
    €864.58 / 1l
  2. Liposomal All in One

    Genuine Liposomes

    Liposomal
    All in One
    in phospholipids
    €29.90
    250ml
    €119.60 / 1l
  3. Flora Gummies

    Strawberry-Orange

    Flora
    Gummies
    B. subtilis & L. plantarum
    €14.90
    50 gummies
    €99.33 / 1kg
  4. Vitamin B Complex Bioactive Extra Forte

    High Dose

    B Complex
    Bioactive
    Extra Forte
    choline, inositol, PABA & betaine
    €16.90
    60 capsules
    €358.05 / 1kg

Carotenoids

Carotenoids are a very diverse group of naturally occurring fat-soluble pigments. There are over 800 carotenoids known to science; these are subdivided into carotenes and oxygen-containing xanthophylls. All carotenoids are characterised by a yellow to orange to red colour.

  1. Astaxanthin Carotenoid Ultra Complex

    Two Premium Astaxanthins

    Astaxanthin Carotenoid
    Ultra Complex
    with lutein & zeaxanthin
    €19.90
    30 capsules
    €1,069.89 / 1kg
  2. 30590-en_GB

    Original BioAstin®

    Astaxanthin 8mg
    BioAstin®
    Hawaiʻi, vegan
    €22.90
    60 capsules
    €636.11 / 1kg
  3. 30611-en_GB

    100% Plant-Based

    Beta-Carotene
    15mg from Algae
    provitamin A
    €19.90
    180 capsules
    €539.30 / 1kg
  4. Lutein + Zeaxanthin

    High-Quality Carotenoids

    Lutein + Zeaxanthin
    pure botanical extract
    €14.90
    60 capsules
    €400.54 / 1kg

Minerals

Minerals are divided into two groups: macroelements and trace elements. The macroelements, which are required in higher amounts, include calcium, potassium, magnesium, phosphorus and sulphur. Within the metabolism, minerals perform countless vital functions.

  1. Pure Magnesium Glycinate

    Nerves & Psyche

    Magnesium Glycinate
    Pure
    75mg
    €10.90
    120 capsules
    €104.21 / 1kg
  2. Chelated Iron 45mg Iron Bisglycinate + Vit C

    High Dose

    Chelated Iron 45mg
    Bisglycinate + Vit C
    vegan
    €12.90
    120 capsules
    €197.25 / 1kg
  3. Multimineral Essentials

    Mg Ca Zn Se Fe, ...

    Multimineral
    Essentials
    minerals & trace elements
    €16.90
    90 capsules
    €203.62 / 1kg
  4. Basenpulver 6 Kapseln

    6 Minerals

    Alkaline Powder 6
    Capsules
    pH-balancing
    €9.90
    180 capsules
    €73.88 / 1kg

TRACE ELEMENTS

Trace elements are minerals with relatively low daily requirements and include iron, iodine, copper, manganese, molybdenum, selenium, zinc, chromium, boron and silica. Trace elements fulfil countless essential functions in metabolism.
  1. Zinc, Copper & Manganese Capsules

    From Sprouted Buckwheat

    Zinc, Copper
    & Manganese
    Capsules
    10mg zinc, 1mg copper, 2mg manganese
    €15.90
    100 capsules
    €244.24 / 1kg
  2. -5%
    Zinc, Copper & Manganese Capsules

    From Sprouted Buckwheat

    Zinc, Copper
    & Manganese
    Capsules
    10mg zinc, 1mg copper, 2mg manganese
    €30.21 €31.80
    2x100 capsules
    €232.03 / 1kg
  3. High-Dose Zinc Bisglycinate 25mg

    Vegan

    Zinc Bisglycinate
    25mg High-Dose
    plus vitamin C
    €9.90
    120 capsules
    €301.83 / 1kg
  4. -5%
    High-Dose Zinc Bisglycinate 25mg

    Bundle

    Zinc Bisglycinate
    25mg High-Dose
    plus Vitamin C
    €18.81 €19.80
    2x120 capsules
    €286.74 / 1kg

Base Powder

Many factors influence the body's acid–base balance, including tension, stress and diets rich in sugar as well as animal-derived fats and proteins. A pH value of 7.4 is optimal for a healthy metabolism. Supplementing appropriate micronutrients such as zinc can naturally provide the body with a balanced pH, while magnesium supports balanced electrolyte levels.

  1. Basenpulver 6 Kapseln

    6 Minerals

    Alkaline Powder 6
    Capsules
    pH-balancing
    €9.90
    180 capsules
    €73.88 / 1kg
  2. Sodium Bicarbonate Capsules

    pH-Balancing

    Sodium Bicarbonate
    Capsules
    Vegan, no additives
    €14.90
    120 capsules
    €111.19 / 1kg
  3. Potassium Bicarbonate Powder

    pH-Balancing

    Potassium Bicarbonate
    Powder
    vegan, no additives
    €10.90
    500g
    €21.80 / 1kg
  4. Alkaline Powder 6

    6 Minerals

    Alkaline
    Powder 6
    pH-balancing
    €19.90
    241 g
    €82.57 / 1kg

Zeolite

PMA zeolite is a 100% volcanic mineral from the esteemed Austrian manufacturer PANACEO. Approved as a medical device, PANACEO's clinoptilolite zeolite undergoes refinement through their patented PMA technology (PANACEO micro-activation) and aids in supporting the intestinal barrier function and facilitating natural detoxification. Available in both capsule and powder forms.

  1. 31628-en_GB

    Natural Medical Device

    PMA Zeolite
    Capsules
    volcanic mineral
    €28.90
    200 capsules
    €289.00 / 1kg
  2. -5%
    PMA Zeolite Capsules

    Bundle

    PMA Zeolite
    Capsules
    volcanic mineral
    €54.91 €57.80
    2x200 capsules
    €274.55 / 1kg
  3. PMA Zeolite Powder

    Natural Medical Device

    PMA Zeolite
    Powder
    volcanic mineral
    €28.90
    200g
    €144.50 / 1kg
  4. -5%
    PMA Zeolite Powder

    Bundle

    PMA Zeolite
    Powder
    volcanic mineral
    €54.91 €57.80
    2 x 200 g
    €137.28 / 1kg

Enzymes

Enzymes are complex molecules – typically proteins – that can influence and accelerate biochemical reactions in the metabolism. A specific enzyme always corresponds to a certain metabolic product according to the so-called "lock and key principle."

  1. 31896-en_GB

    Vegetarian

    Flavozyme Complex
    Lysozyme, Bromelain, Papain...
    €19.90
    60 capsules
    €406.95 / 1kg
  2. Digezyme

    Vegan

    DIGEZYME®
    amylase, protease, lipase, lactase...
    €24.90
    90 capsules
    €1,068.67 / 1kg
  3. Bromelain + Papain Complex

    Vegan

    Bromelain + Papain Complex
    High enzyme activity
    €18.90
    120 capsules
    €234.49 / 1kg
  4. Actazin Green Kiwi Capsules

    Green Kiwi

    ACTAZIN®
    Green Kiwi
    Capsules
    New Zealand
    €19.90
    60 capsules
    €461.72 / 1kg

Nucleotides

Nucleotides are the smallest building blocks of nucleic acids. They are molecules consisting of a nucleic base, a simple sugar and phosphoric acid and serve as the basis of DNA and RNA. By reacting with one another, they form strands of DNA and RNA.

  1. Ribodiet Nucleotide

    Yeast Extract

    Ribodiet®
    Nucleotide
    plus nucleoside
    €18.90
    60 capsules
    €438.52 / 1kg
  2. -5%
    Ribodiet Nucleotide

    Bundle

    Ribodiet®
    Nucleotide
    plus nucleoside
    €35.91 €37.80
    2x60 capsules
    €416.59 / 1kg

Liposomal Products

In our liposomal formulations, the active ingredients are coated in a double membrane of natural phospholipids derived from sunflowers. This protects them from digestive enzymes and gastric acid and, above all, achieves significantly higher bioavailability. For glutathione, for example, bioavailability is 63 times higher than with conventional tablets. Liposomes can fuse directly with human cell membranes because they are structurally identical. For a true liposomal formulation, an optimal ratio of active ingredient to phospholipids must be maintained, otherwise emulsions with significantly lower bioavailability occur.

  1. Liposomal All in One

    Genuine Liposomes

    Liposomal
    All in One
    in phospholipids
    €29.90
    250ml
    €119.60 / 1l
  2. Liposomal Vitamin C 500 Ultra

    Liposomal

    Liposomal
    Vitamin C 500
    PureWay-C®
    €16.90
    100 capsules
    €203.13 / 1kg
  3. Liposomal Vitamin C + Zinc

    Genuine Liposomes

    Liposomal
    Vitamin C + Zinc
    in phospholipids
    €20.90
    250ml
    €83.60 / 1l
  4. B-komplex Liposomal

    Genuine Liposomes

    Liposomal
    B Complex
    in phospholipids
    €21.90
    250ml
    €87.60 / 1kg

Gummies

Our vegan Sunday Natural gummies are made from valuable fructooligosaccharides (FOS) or fruit juice concentrates and fruit purées and offer an intense, fruity flavour. No artificial sweeteners, colours, flavourings or added sugar.

  1. Flora Gummies

    Strawberry-Orange

    Flora
    Gummies
    B. subtilis & L. plantarum
    €14.90
    50 gummies
    €99.33 / 1kg
  2. Vitamin C Lemon Gummies

    Lemon

    Vitamin C
    Lemon Gummies
    40mg vitamin C
    €9.90
    60 gummies
    €75.00 / 1kg
  3. Magnesium Gummies

    Raspberry

    Magnesium
    Gummies
    100mg magnesium
    €11.90
    45 gummies
    €75.56 / 1kg
  4. Vitamin C + Zinc Gummies

    Apple & Banana

    Vitamin C + Zinc
    Gummies
    30mg vitamin C + 1mg zinc
    €8.90
    60 gummies
    €67.42 / 1kg

Liposomal Sprays

Our liposomal sprays are characterised by a special nanoemulsion with a very small droplet size. This should not be confused with nanoparticles; the nanoemulsion used here is similar in structure to liposomes, which also occur naturally in human cells. The special structure and small droplet size ensure quick absorption through the oral mucosa, significantly enhancing the nutrients' bioavailability.

  1. Vitamin D3 20,000 IU Rapid Spray

    High Dose

    Vitamin D3 + K2
    20,000IU + 200µg
    Rapid Spray
    71 Sprays
    €14.90
    10ml
    €1,490.00 / 1l
  2. Vitamin B12 Rapid Spray Methylcobalamin 1000g

    Rapid Spray

    Vitamin B12 Spray
    Methylcobalamin
    1000µg
    214 sprays
    €14.90
    30ml
    €496.67 / 1l
  3. Coenzyme Q10 Ubiquinol Liposomal Spray

    Sublingual

    Coenzyme Q10
    Ubiquinol
    Liposomal Spray
    ubiquinol
    €28.90
    30ml
    €963.33 / 1l
  4. 31917-en_GB

    Sublingual

    Melatonin
    Liposomal Spray
    fast acting
    €8.90
    214 sprays
    €296.67 / 1l

Nutrabar®

Discover our functional bars for children and adults with targeted nutrients such as iron, vitamin C and omega-3. Our high-quality formulas are based on gluten-free oats and are available in a variety of flavours such as natural cocoa, mixed berries or lemon.

  1. New
    Nutrabar Iron + Vitamin C Natural Cocoa

    14mg Iron + C

    Nutrabar®
    Iron + Vitamin C
    Cocoa
    box of 6 bars
    €13.90
    6x40g
    €57.92 / 1kg
  2. New
    Nutrabar Iron + Vitamin C Mixed Berries

    14mg Iron + C

    Nutrabar®
    Iron + Vitamin C
    Mixed Berries
    box of 6 bars
    €13.90
    6x40g
    €57.92 / 1kg
  3. New
    Nutrabar Iron + Vitamin C Mixed Berries

    3.5mg Iron + C

    Nutrabar® for Kids
    Iron + Vitamin C
    Mixed Berries
    box of 12 bars
    €19.90
    12x25g
    €66.33 / 1kg
  4. New
    Nutrabar Omega-3 Fruity Lemon

    125mg DHA

    Nutrabar® for Kids
    Omega-3
    Fruity Lemon
    box of 12 bars
    €19.90
    12x25g
    €66.33 / 1kg