Mitochondria

Mitochondria are essentially centres of energy production. In cases of fatigue or exhaustion, supporting the mitochondria and the process of energy metabolism can be particularly helpful. Vitamins B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 and B12, magnesium and iron naturally promote energy and performance.

Mito Complete Complexes

The core of our Mito range, designed as a comprehensive nutrient system for particularly demanding phases of life: exclusive key nutrients such as Kaneka Ubiquinol®, MGCPQQ®, NADH, acetyl-L-glutathione and trans-resveratrol. The B vitamins, vitamin C and magnesium contribute to normal energy metabolism and the reduction of tiredness and fatigue. Developed in collaboration with Dr. Alina Lessenich.

  1. Mito Support Ultra Anti-Fatigue Complex

    B Complex, Zinc, Vitamins C & E

    Mito Support Ultra
    Anti-Fatigue
    Q10, quercetin, glutathione
    €46.90
    90 capsules
    €744.44 / 1kg
  2. -5%
    Mito Support Ultra Anti-Fatigue Complex

    Bundle

    Mito Support Ultra
    Anti-Fatigue
    Q10, quercetin, glutathione
    €89.11 €93.80
    2x90 capsules
    €707.22 / 1kg
  3. New
    Mito Complete B: Day Complex

    Magnesium & Vitamin C

    Mito Complete B:
    Day Complex
    aminos, peptides & functional sugars
    €26.90
    333g
    €80.78 / 1kg
  4. -5%
    Mito Complete B: Day Complex

    Bundle

    Mito Complete B:
    Day Complex
    aminos, peptides & functional sugars
    €51.11 €53.80
    2x333g
    €76.74 / 1kg
  5. -5%
    30880-en_GB

    Mito Base Set

    Mito Support Ultra +
    ReCOVery
    complete care
    €70.11 €73.80
    1 pc.
    €70.11 / 1pcs

Mito Support

This targeted multi-nutrient blend was co-developed with Dr. Alina Lessenich and supports the mitochondria, energy-yielding metabolism and the reduction of tiredness and fatigue with B vitamins, magnesium, Q10, PQQ, L-carnitine and NADH.

  1. Mito Support Complex

    Vitamins B1, B2, B3 & B12

    Mito Support
    Complex
    magnesium & coenzyme Q10
    €24.90
    60 capsules
    €568.49 / 1kg
  2. -5%
    Mito Support Complex

    Bundle

    Mito Support
    Complex
    magnesium & coenzyme Q10
    €47.31 €49.80
    2x60 capsules
    €540.07 / 1kg

Mito Trio Complex

Three highly pure branded raw materials in a focused formula to support your daily routine. Active-reduced Kaneka Ubiquinol® as an innovative, highly stable powder meets the patented MGCPQQ® and plant-coated PureWay-C®. Vitamin C contributes to normal energy metabolism and the protection of cells from oxidative stress.

  1. New
    Mito Trio Complex

    High-Dose

    Mito Trio
    Complex
    ubiquinol, PQQ & vit C
    €58.90
    60 capsules
    €1,288.84 / 1kg
  2. -5%
    Mito Trio Complex

    Bundle

    Mito Trio
    Complex
    ubiquinol, PQQ & vit C
    €111.91 €117.80
    2x60 capsules
    €1,224.40 / 1kg

Mito Vital

A mushroom blend developed to complement Mito Support, consisting of 6 potent mushrooms as well as vitamins B2, B3 and B5. Supports energy metabolism and the reduction of tiredness and fatigue.

  1. Mito Vital Complex

    Vitamins B2, B3 & B5

    Mito Vital
    Complex
    with 6 different mushrooms
    €19.90
    60 capsules
    €428.88 / 1kg
  2. -5%
    Mito Vital Complex

    Bundle

    Mito Vital
    Complex
    with 6 different mushrooms
    €37.81 €39.80
    2x60 capsules
    €407.44 / 1kg

Mito 21

This functional blend offers targeted support with high-dose B vitamins to support energy metabolism (B2, B3, B5), the nervous system (B2, B3), the psyche (B3) and mental performance (B5). These are combined with selected bioactive coenzymes (coenzyme Q10, NADH), magnesium, acetyl-L-carnitine and R-alpha-lipoic acid (R-ALA).

  1. Mito 21 Capsules

    Vitamin B2, B3, B5

    Mito 21
    Capsules
    coenzyme Q10, L-Carnitine, R-ALA
    €33.90
    60 capsules
    €694.67 / 1kg
  2. -5%
    Mito 21 Capsules

    Bundle

    Mito 21
    Capsules
    coenzyme Q10, L-Carnitine, R-ALA
    €64.41 €67.80
    2x60 capsules
    €659.94 / 1kg

Recovery Factors

Our special functional blend for convalescence: 20 coordinated amino acids, with vitamins B3, B6, B9 and B12 as well as iron to support oxygen transport in the body, energy metabolism, cognitive function, the psyche, cell division and the nervous and immune systems.

  1. 30800-en_GB

    Vitamins B3, B6, B9 & B12 + Iron

    Recovery Amino+
    Complex
    plus 20 amino acids
    €19.90
    180 capsules
    €136.02 / 1kg
  2. -5%
    30795-en_GB

    Bundle

    Recovery Amino+
    Complex
    plus 20 amino acids
    €37.81 €39.80
    2x180 capsules
    €129.22 / 1kg

Frequently Bought Together

  1. Coenzyme Q10 Kaneka Ubiquinol 100mg

    Bioactive

    Coenzyme Q10
    Kaneka Ubiquinol®
    100mg
    softgels
    €29.90
    60 capsules
    €705.19 / 1kg
  2. Coenzyme Q10 Kaneka Ubiquinol 200mg

    High Dose

    Coenzyme Q10
    Kaneka Ubiquinol®
    200mg
    softgels
    €49.90
    60 capsules
    €585.68 / 1kg
  3. PQQ 20mg Pyrroloquinoline Quinone

    Original MGCPQQ®

    PQQ 20mg
    Pyrroloquinoline Quinone
    derived from fermentation
    €19.90
    30 capsules
    €1,236.03 / 1kg
  4. NADH 50 D-Ribose & D(+) Galactose

    100% Plant-Based

    NADH 50
    D-Ribose & D(+) Galactose
    DRcaps®
    €29.90
    60 capsules
    €557.84 / 1kg
  5. 33277-en_GB

    100% Plant-Based

    D-Ribose
    Powder
    produced by fermentation
    €12.90
    250g
    €51.60 / 1kg
  6. Creatine Monohydrate: Creavitalis Powder

    99.9% Purity

    Creavitalis®
    Creatine Monohydrate
    vegan, no additives
    €38.90
    500g
    €77.80 / 1kg
  7. 33274-en_GB

    Food Grade

    Acetyl-L-Carnitine
    500mg Capsules
    vegan
    €14.90
    120 capsules
    €171.46 / 1kg
  8. Glutathione Complex 500 Enhanced

    Liposomal & S-Acetyl

    Glutathione Complex
    500 Enhanced + C
    high-dose
    €49.90
    60 capsules
    €970.82 / 1kg