Sango Coral

Original Okinawa marine coral, 100% natural, sustainable (strictly fossilised coral), bioidentical to bone and teeth, with maximum bioavailability (90%), acid-neutralising and alkalising. Available in two coral variations: a 2:1 calcium to magnesium ratio or high-dose 34% calcium, each with over 70 additional minerals and trace elements.

Sango Coral 2:1 Calcium Magnesium

Sango coral is a source of completely natural calcium that is bioidentical to bones and teeth with increased bioavailability (90%); it also has acid-neutralising properties. This sango coral has a calcium to magnesium ratio of 2:1 with over 70 naturally occurring additional minerals and trace elements. WWF-certified sustainable harvesting as only fossilised coral is harvested and living coral remains unaffected.

  1. Sango Coral Capsules

    Okinawa, Japan

    Sango Coral
    Capsules
    2:1 calcium magnesium
    €12.90
    120 capsules
    €96.27 / 1kg
  2. Sango Coral Capsules

    Value Size

    Sango Coral
    Capsules
    2:1 calcium magnesium
    €21.90
    240 capsules
    €74.36 / 1kg
  3. -11%
    Sango Coral Capsules

    Refill

    Sango Coral
    Capsules
    2:1 calcium magnesium
    €22.87 €25.70
    240 capsules
    €85.24 / 1kg
  4. Sango Coral Powder

    Okinawa, Japan

    Sango Coral
    Powder
    2:1 calcium magnesium
    €12.90
    200g
    €64.50 / 1kg

Sango Coral 34% Calcium

This completely natural sango coral is exceptionally rich in organic calcium (34%). Sourced from the market leader in Okinawa, our sango coral is WWF-certified sustainably harvested as only fossilised coral is harvested and living coral remains unaffected.

  1. Sango Koralle Pulver 34% Calcium

    Okinawa, Japan

    Sango Coral
    Powder
    34% Calcium
    bioactive
    €9.90
    200g
    €49.50 / 1kg
  2. -5%
    Sango Koralle Pulver 34% Calcium

    Bundle

    Sango Coral
    Powder
    34% Calcium
    bioactive
    €18.81 €19.80
    2 x 200 g
    €47.03 / 1kg

Sango Coral 2:1 Calcium Magnesium & Vitamin D3 + K2 Set

Sango Coral with vitamins D3 and K2: perfect synergy for healthy bones and teeth.

  1. -5%
    Sango Coral 2:1 Vitamin D3 + K2 MK-7 1000 IU + 50g

    Set

    Sango Coral 2:1
    Vitamin D3 + K2 MK-7
    1000 IU + 50µg
    Vegetarian
    €20.71 €21.80
    1 pc.
    €20.71 / 1pcs
  2. -5%
    Magnesium Citrate Vitamin D3 + K2 MK-7 1000 IU + 50g

    Set

    Magnesium Citrate
    D3 + K2 MK-7 1000 IU + 50µg
    Vegan
    €16.91 €17.80
    1 pc.
    €16.91 / 1pcs
  3. -5%
    Vitamin D3 + K2 + Sango Coral 2:1 Calcium Magnesium

    Set

    Vitamin D3 + K2
    + Sango Coral 2:1
    Calcium Magnesium
    2:1 calcium magnesium
    €20.71 €21.80
    1 pc.
    €20.71 / 1pcs

Multivitamins with Calcium

Our rich, premium multinutrient complexes offer a uniquely broad spectrum of all important nutrients within an individually and harmoniously balanced matrix of vitamins, minerals, phytochemicals, antioxidants, algae and unprocessed superfood powders.

  1. All in One VeganLife Premium

    60+ Full-Spectrum Nutrients

    All in One
    VeganLife Premium
    bioactive & structurally diverse
    €24.90
    120 capsules
    €253.05 / 1kg
  2. Multimineral Essentials

    Mg Ca Zn Se Fe, ...

    Multimineral
    Essentials
    minerals & trace elements
    €16.90
    90 capsules
    €203.62 / 1kg
  3. Alkaline Powder 6

    6 Minerals

    Alkaline
    Powder 6
    pH-balancing
    €19.90
    241 g
    €82.57 / 1kg