Essential Oils

Our aromatic essential oils are sourced from the world's top cultivation regions and are extracted exclusively from aromatic parts of plants, fruits and resins. To ensure the outstanding quality of our oils, we select ingredients which are either wildcrafted or grown according to near-natural, organic cultivation methods by experienced farmers. As a result, our oils are 100% natural, pure and guaranteed free from preservatives and additives.

  1. Balm Mint Bush Oil

    Wildcrafted

    Balm Mint Bush
    Oil
    Australia
    €24.90
    5ml
    €4,980.00 / 1l
  2. New
    Bergamot Mint Oil

    Mentha citrata

    Bergamot
    Mint Oil
    India
    €7.90
    10ml
    €790.00 / 1l
  3. 27508-en_GB

    Wildcrafted

    Muña
    Oil
    Peru
    €12.90
    5ml
    €2,580.00 / 1l
  4. Organic Field Mint Oil

    Organic

    Field Mint
    Oil
    India
    €7.90
    10ml
    €790.00 / 1l
  5. Organic Peppermint Oil

    Organic

    Peppermint
    Oil
    Bulgaria
    €9.90
    10ml
    €990.00 / 1l
  6. 26715-en_GB

    Organic

    Peppermint
    Oil
    India
    €9.90
    10ml
    €990.00 / 1l
  7. Organic Spearmint Oil

    Organic

    Spearmint
    Oil
    India
    €10.90
    10ml
    €1,090.00 / 1l
  8. Black Mitcham Peppermint Oil
    Back in stock soon

    Pesticide-Free

    Black Mitcham
    Peppermint Oil
    Australia
    €8.90
    10ml
    €890.00 / 1l